info o depresji z ksiazki M. Selligmana

Problemy związane z depresją.

info o depresji z ksiazki M. Selligmana

Postprzez truskawka » 26 lut 2013, o 16:03

Ksiazka ma tytul "What you can change and what you can`t", to kilka informacji z niej

Na poczatek test "zmierz swoja depresje"

Nalezy pamietac ze ten test to nie diagnoza. Osoby z wynikiem "lagodna dpresja" moga w rzeczywistosci cierpiec na silna... tak samo wynik testu "silna depresja" nie oznacza diagnozy depresji. Pelna diagnoza moze byc postawiona w oparciu o inne czynniki: jak dlugo wystepuja symptomy i czy jest inne zrodlo symptomow niz depresja. Diagnoze moze wydac tylko psycholog lub psychiatra. Ten test pokazuje tylko stopien depresji w tej akurat chwili.

odpowiedzi:
0 pkt bardzo rzadko albo wcale (mniej niz 1 dzien)
1 pkt bardzo sporadycznie (1-2 dni)
2 pkt okazjonalnie lub w umiarkowanej ilosci czasu (3-4 dni)
3 pkt przewaznie lub caly czas (5-7 dni)

Jak czules sie w ciagu ostatniego tygodnia
1. Zaprzatale/am sobie glowe rzeczami ktore zazwyczaj nie martwia mnie
2. Nie chcialo mi sie jesc miale/am slaby apetyt
3. Czule/am ze nie moge "sie otrzasnac" nawet z pomoca bliskich i rodziny
4. Czule/am ze nie jestem tak dobry jak inni ludzie
5. Trudno mi bylo skupic sie na tym co robile/am
6. Czule/am sie przygnebiony
7. Czule/am ze wszystko co robie bylo wysilkiem
8. Czule/am ze przyszlosc jest beznadziejna
9. Czule/am ze moje zycie nie udalo sie
10.Czule/am sie pelen strachu
11. Zle spale/am
12. Byle/am nieszczesliwy
13. Mowile/am mniej niz zwykle
14. Czule/am sie samotny
15. Ludzie byli nieprzyjazni
16. Nie cieszyle/am sie zyciem
17. Czule/am ze ludzie mnie nie lubia
18. Nie mogle/am "ruszyc z miejsca"

0-9 stan "normalny"
10 – 15 lagodna depresja
16-24 umiarkowany stopien depresjiponad
24 silna depresja (wskazane jak najszybsze szukanie leczenia/terapii)
Gdy wystepuja mysli o popelnieniu samobojstwa – niezaleznie od wszystkich odp wskazane szukanie szybkiej pomocy
wynik: umiarkowany stopien depresji + mysli o samobojstwie – niezaleznie od wszystkich odpowiedzi wskazane szukanie szybkiej pomocy
lagodna depresja – przeprowadz test ponownie po 2 tygodniach, jesli wynik jest taki sam szukaj pomocy.

Symptomy depresji wystepuja w grupach:

1. sposob myslenia: sposob myslenia gdy masz depresje rozni sie od "zdrowego" myslenia. Obraz siebie, swiata i przyszlosci jest ciemny. Twoja przyszlosc wyglada beznadziejnie a powodem tego wg ciebie jest brak zdolnosci,talentu. Male przeszkody jawia sie jako bariery nie do pokonania. Masz niekonczace sie wytlumaczenia, ze twoje sukcesy to w rzeczywistosci porazki. Przyczyny niepowodzen widzisz jako stale ("tak bedzie juz zawsze"), rozciagniete na wszystkie obszary ( "to ma wplyw na wszystko co robie") i osobiste ("to moja wina, taki juz jestem")

2. negatywna zmiana w nastroju: czujesz sie bardzo zle: jestes smutny, boisz sie, jestes zdesperowany, mozesz duzo plakac, lub wcale, zycie stracilo smak. Kiedys cieszace zajecia teraz nie ciesza, zarty przestaly byc smieszne a staly sie nieznosnie ironiczne. Poza smutkiem odczuwasz strach i rozdraznienie. A gdy depresja sie nasila strach i rozdraznienie zmniejszaja sie a cierpiacy staje sie otepialy i bez zycia.

3. Zachowanie: pasywnosc, niemoznosc podejmowania decyzji, sklonnosc do samobojstwa. Osoby w depresji nie moga zaczac jakichkolwiek rutynowych czynnosci> Pisarz nie moze napisac pierwszego slowa, gdy w koncu udaje mu sie przystapic do pracy, rezygnuje z pisania gdy zasada do komputera i nie wraca do swej pracy miesiacami. Osoby w depresji nie potrafia wybierac, student zamawiajacy pizze zapytany z czym, stoi sparalizowany przy ladzie, a po 15 sekundach milczenia "zawiesza sie" . Wiele osob w depresji usluje popelnic samobojstwo.

4. Objawy somatyczne: nie mozesz jesc, spac, uprawiac seksu, budzisz sie wczesnie i nie mozesz juz spac.

W depresji nie musza wystepowac wszystkie cztery grupy objawow.


Komu ryzyko depresji grozi najbardziej? Skad sie bierze depresja? Po latach badan znane sa odpowiedzi na te pytania.

Nalezy tu rozroznic dwa ROZNE schorzenia: depresje jednobiegunowa i dwubiegunowa (maniakalna). Ta druga ma epizody manii czyli euforii, przyplywu energii, poczucia "moge gory przenosic" przeplatane depresja. Depresje dwubiegunowa zaleca leczyc sie lekami, nie sama psychoterapia.
Czesciej spotykana jest jednak depresja jednobiegunowa. Zaczyna sie ona od bolu i straty (ktore sa nieodlacznymi czesciami bycia czlowiekiem myslacego o przyszlosci): nie dostajemy pracy ktora chcielismy, odrzuca nas osoba ktora kochamy, umiera osoba ktora kochamy, starzejemy sie. Gdy spotyka nas taka strata czujemy sie smutni i bezradni. Stajemy sie bierni i otepiali. Gorzej pracujemy, dawne zajecia nie ciesza.
Ale po jakims czasie za sprawa jednej z najwiekszych zagadek natury nasz stan sie poprawia. Takie lagodne formy depresji wystepuja bardzo czesto. Gdy jednak przedluzaja sie nie moga byc lekcewazone.

Depresje wystepuja czesciej u kobiet, ze wzgledu na:
- wyuczona bezradnosc (dziewczynki sa uczone biernosci i zaleznosci)
- sklonnosc do ruminacji- kobiety maja sklonnosc do analizowania, co, jesli depresja jest zaburzeniem myslenia, poglebia ja. Sklonnosc do dzialania (wystepujaca u mezczyzn) lamie mechaznizm depresji, przynajmniej na jakis czas
-dazenie do szczuplej sylwetki.
Te postawy sa calkowicie "zmienialne". Pomoc w tym moga zmiany spoleczne dotyczace "idealu kobiety", zmiany w wychowywaniu oraz terapia.

Skuteczne leczene depresji:
-leki
-wstrzasy elektrokonwulsywne
-terapia kognitywna
-terapia interpersonalna

Wystrzegaj sie kazdej innej formy leczenia depresji (jednobiegunowej).

Terapia kognitywna: podczas tej terapii:

1. uczysz sie rozpoznawac automatyczne mysli, bardzo szybkie frazy tak dobrze "wycwiczone" ze przemykaja prawie niepostrzezenie przez swiadomosc gdy czujesz sie gorzej.
Przyklad: matka trojki dzieci czasem krzyczy na nie podczas przygotowywania ich do szkoly, w wyniku czego czuje sie bardzo przygnebiona. Podczas terapii kognitywnej uczy sie rozpoznawac, ze tuz po krzyczeniu na dzieci "jestem straszna matka, nawet gorsza niz moja". Uczy sie byc swiadomá tych mysli.

2.uczysz sie "dyskutowac" z automatycznymi myslami poprzez skupianie sie na przeciwstawnych dowodach: matka przypomina sobie ze gdy dzieci wracaja ze szkoly gra z nimi w pilke, bawi i uczy sie z nimi, rozmawia, widzi ze jest to przeciwienstwo jej automtycznej mysli, ze jest zla matka.

3.Uczysz sie tworzyc rozne wyjasnienia i uzywac ich do wyjasnienia automatycznych mysli: matka mowi sobie: radze sobie z dziecmi bardzo dobrze po poludniu, nie radze rano, byc moze po prostu nie lubie porankow.

4. Uczysz sie jak rozproszyc uwage, odwrocic od automatycznych mysli. Ruminacje pogarszaja tu sytuacje, dlatego czesto dobrze jest "wylaczyc myslenie". Uczysz sie kontrolowac nie tylko co myslisz, ale kiedy myslisz.

5.Uczysz sie kwestionowac depresjogenne przekonania takie jak:

"nie moge zyc bez milosci"
"jesli nie zrobie wszystkiego idealnie to jestem nikim"
"jesli nie wszyscy mnie lubia to jest to porazka "
"na kazdy problem jest idealne rozwiazanie, musze je znalezc.

Mozna je zamienic na:

"milosc jest wspaniala ale rzadka"
"sukces to robienie czegos najlepiej jak umiem"
"na kazda osobe ktora mnie lubi przypada jedna osoba ktora mnie nie lubi"
"zycie wymaga dostosowywania sie"

Terapia kognitywna jest bardziej efektywna w umiarkowanej depresji niz w ciezkiej, w ktorej jako pierwsze zastosowane powinny byc leki. Poza tym terapia ta przynosi efekty u osob "swiadomych psychologicznie", swiadomych jak myslenie wplywa na ich emocje.

Terapia interpersonalna

Terapia ta skupia sie n relacjach spolecznych, terapia trwa stosunkowo krotko: 12-16 sesji raz w tygodniu nie skupia sie na dziecinstwie lecz na tu i teraz wystepujcych problemach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Terapia ta patrzy na sytuacje pacjenta z trzech punktow widzenia:
zaloba, walki, zmiana rol, deficyty spoleczne

-zaloba: obserwuje sie czy nie wystepuja niezdrowe reakcje "zalobowe"np opozniony proces oplakiwania i szuka sie co moze pacjentowi zastapic strate.

-walki: terapeuta pomaga okreslic gdzie wystepuje zaburzenie w relacjach z innymi: czy wymaga to renegocjacji, czy jest to impas, czy jest to nieodwracalna strata... Terapeuta uczy komunikacji, negocjacji, asertywnosci.

-zmiany rol: emerytura, rozwod, opuszczenie domu. Terapeuta pomaga pacjentowi przewartosciowac utracona role, wyrazic zwiazane z tym uczucia, rozwinac umiejetnosci spoleczne zgodne z nowa rola, znalezc nowe formy wsparcia spolecznego.

-social deficits: terapeuta obserwuje powracajace wzory z przeszlych relacji, wskazana jest ekspresja emocji, gdy znalezione sa "slabosci" w tym zakresie stosowane jest odgrywanie rol, nabywanie umiejetnosci komunikacyjnych.

To juz koncowka:

Depresja "codzienna"
Jesli w tescie suma pkt wyniosla 5-15 pkt prawdopodobnie nie potrzebujesz terapii z powodu depresji. Jestes troche smutny, poirytowany, niespelniony, spotkania towarzyskie raczej mecza cie niz dodaja energii, nie jestes optymistyczny gdy myslisz o swojej przyszlosci ale nie oznacza to ze masz depresje.Jesli jednak tak wlasnie sie czujesz powinienies sprobowac zrobic cos by zmienic ten stan. Gdy lagodna depresja staje sie stylem zycia jest to bezsensowne i trzeba to zmienic.
Lagodna depresja spowodowana jest zazwyczaj nawykiem pesymistycznego myslenia. Pesymisci widza przyczyny porazki i odrzucenia jako stale ("tak juz bedze zawsze") i rozciagajace sie na wszystkie obszary (to zepsuje wszystko") i osobiste ("to moja wina"). Te przekonania to tylko przekonania, falszywe przekonania. Glowna mysla terapii kogntywnej jest to, ze taki sposob myslenia moze byc zmieniony nawet w ciezkich depresjach, w lagodnych - dosc latwo.
Glowna umiejetnoscia optymistycznego myslenia jest dyskutowanie, kwestionowanie pesymistycznych mysli. Za pomoca pewnego rodzaju dyscypliny mozesz sie tego nauczyc, takie raz wyuczone umiejetnosci, zostaja na dlugo. Nabywanie ich jest przyjemnoscia, gdy juz zaczniesz to robic, bedziesz to kontynuowal.
truskawka
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 lut 2013, o 15:20

Postprzez » 26 lut 2013, o 16:03

 

Re: info o depresji z ksiazki M. Selligmana

Postprzez Katarzyna » 28 lut 2013, o 12:59

Dziękuję Ci Truskawko za informacje dotyczące depresji. Myślę, że wielu osobą mogą się one przydać.
Katarzyna
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lut 2013, o 22:41

Re: info o depresji z ksiazki M. Selligmana

Postprzez Andrzej » 24 mar 2013, o 20:43

Ciekawy wyszedł artykuł, ale bez przyjaciół jest bardzo ciężko to wcielić w życie.
Andrzej
 
Posty: 2
Dołączył(a): 26 lut 2013, o 20:38
Lokalizacja: Centrum

Re: info o depresji z ksiazki M. Selligmana

Postprzez Katarzyna » 25 mar 2013, o 12:05

Andrzeju, nie od dziś wiadomo, że walka samemu jest o wiele trudniejsza niż wtedy, gdy ma się w swoim otoczeniu wsparcie najbliższych przyjaciół, którzy zawsze służą pomocą. Jednak samemu też można wygrać tylko trzeba być cierpliwym i mieć w sobie wiele samozaparcia.
Katarzyna
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lut 2013, o 22:41

This is the only impressive products that are really very ad

Postprzez chiepette » 11 gru 2013, o 11:26

Instead of running clinical trials to validate the safety of the product. realash
chiepette
 
Posty: 155
Dołączył(a): 26 lis 2013, o 04:44
Lokalizacja: Angola

At that time Gayle thought revitalash qvc of giving a perfec

Postprzez chiepette » 11 gru 2013, o 11:33

There are many aspects to mascara you need to pay considering that other eyelash growth revitalash eyeliner product called RevitaLash. revitalash
chiepette
 
Posty: 155
Dołączył(a): 26 lis 2013, o 04:44
Lokalizacja: Angola

wokal torrent

Postprzez poushiows » 13 sty 2014, o 02:12

Podobał mi się film, wpatrując się w filmie ! pewnie jeszcze raz ) ) ) ) )
knife cheat v 2 скачать

PCA !
Dodano : 4 serie .
Chet nie działa z D -Tools w wersji 4.30.4 premiery
Tanya :)
złe słowo , ale ja zapashivaet klucz aktywacyjny . Co zrobić ?
poushiows
 
Posty: 402
Dołączył(a): 30 gru 2013, o 10:13
Lokalizacja: Russia

Pobierz Torrent żółtą chmurę

Postprzez poushiows » 5 lut 2014, o 15:16

Normy Mouzon dzięki
Nienawidzę , gdy chłopcy cha oh zbiorniki go i chłopcy z nim i dowiedzieć się, kto jest bardziej głupi
Wątek został przeniesiony z forum do forum Naruto Anime
Tłumaczenie nie jest bardzo
tak wielki perevot ( zwłaszcza jeśli lubisz kilka chwil , kiedy to nie wszystko
скачать league of legends русская версия торрент
survivors viy скачать торрент

obserwator napisał ( a) :
poushiows
 
Posty: 402
Dołączył(a): 30 gru 2013, o 10:13
Lokalizacja: Russia

Скачать скайп minecraft

Postprzez poushiows » 5 lut 2014, o 19:29

I zawsze jest w Shadow of Chernobyl był tak trudny do gry , a ja umieram z każdej minuty w trudnych miejscach , czy jestem po prostu przyzwyczajony do nowoczesnych strzelanka , gdzie można iść w prawo przez całą grę i nigdy nie umrzeć ?
kto ogląda ? Tłumaczenie mieć ?
sokkia link скачать бесплатно
www 2magic com kinder играть

Hemlock napisał ( a) :
netto
Superskaâ gry i bardziej Stronghold Crusader , w swoim czasie wiele godzin PROVEL tego igruhoj .
Pytanie: Downhill wszystkie plamy ? Do znanego Manili , gdzie netto Walencja i więcej Cego - do .
poushiows
 
Posty: 402
Dołączył(a): 30 gru 2013, o 10:13
Lokalizacja: Russia

Pobierz inteligentny pies blu torrent

Postprzez poushiows » 6 lut 2014, o 09:49

Ludzie , jak go uruchomić , a następnie ? Skopiuj crack, próbuje uruchomić ,ekran ciemnieje na chwilę , po czym rzuca się na pulpicie, a rozgrywka nadal wiszą .
andrey987 +1 ahahaha pamiętam to wszystko, kk włamał się do Sama ) ) )
бланк регистрации брака скачать
c mon скачать
Бомбермен на на пк скачать торрент

Nie podobało mi się , że z jednej strony , zbroje, miecze i tarcze , iinne Iroquois i kanibalizm , ale wszystkie współczesnym świecie trzecie - czołgi, karabiny maszynowe , granaty ...
Tylko jeden głupi - kagda powtórzyć w innym formacie co 5 sek . Nazwa vaplyvaet tej rzeczy .
7 i Vista I - za jej Windu zmienił
poushiows
 
Posty: 402
Dołączył(a): 30 gru 2013, o 10:13
Lokalizacja: Russia

Postprzez » 6 lut 2014, o 09:49

 

Następna strona

Powrót do Depresja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość